10.11.2020

14 ноември - Световен ден за борба със захарния диабет

Всяка година на 14-ти ноември отбелязваме Световния ден  на Захарния диабет. Той се чества от 1991 г. насам под егидата на Световната здравна организация, а през 2007 г. с резолюция  на ООН става ден, официално признат и от ООН.

Датата е избрана неслучайно, защото това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарл Бест  през 1921г, изолира инсулина от панкреаса. Името му идва от латинската дума “insula”, което значи остров. Откриването на инсулина и използването му за лечение на диабета е най-великото откритие в историята на Захарния диабет. Първата инжекция инсулин е направена на Януари 1922 г. на 14-годишен пациент, който живее с инсулин още 14 години. Първоначало се е използвал свински или говежди инсулин, който обаче е давал чести нежелани реакции. През последните десетилетия се използват само човешки инсулини.

Логото на Световния ден за борба с диабета е кръг, символизиращ живота и здравето, а синият цвят отразява небето, еднакво за всички нации. Синият кръг отразява обединението на световната диабетна общност в отговор на диабетната пандемия.

 В България има над 500 000 души, диагностицирани със Захарен диабет, като над  220 000 души от тях са в преддиабетно състояние. 18 души всеки ден умират от усложнения  на диабета, като най-честите са сърдечно-съдови или бъбречни.
Заболяването засяга около 10% от възрастното население, като  през 2005 г. честотата е била по-малка - 8,4%, а прогнозата за 2030 г. е увеличаване до 10,9%.

Съществуват два основни типа захарен диабет – тип 1 и тип 2. При децата по-типичен е първия тип, а при възрастните се развива основно вторият тип диабет.

Основните  рискови фактори за развитие на захарен диабет са наднорменото тегло, както и наличието на първостепенни родственици, страдащи от същото заболяване. Определящо значение има също начинът на живот – хранене, намалена физическа активност, стресът в ежедневието. През последните години се набляга силно върху превенцията на диабета, като се работи върху основните рискови фактори -  застоялия начин на живот и нездравословното хранене
.
Много важно е да знаем, че добрият контрол на кръвната захар би могла да забави процеса още на ниво предиабет.

За поставяне на диагноза и контрол на захарния диабет се измерва и гликирания хемоглобин (HbA1C), който е показател за контрола на захарния диабет през последните 3 месеца. Доказано е, че подобреният гликемичен контрол намалява риска от развитие на усложнения и увеличава продължителността на живота.

Затова ние, във ВИТА, работим основно върху навременното диагностициране, превенция и ранното лечение на това заболяване. Всеки, който се чувства застрашен, предразположен или вече със съществуващ такъв проблем, може да ни потърси на добре познатите Ви телефони за съвет и консултация.

Д-р Десислава Иванова – ендокринолог във ВИТА

Ако желаете да получавате интересна и полезна информация, абонирайте се за нашия имейл бюлетин!
абонамент за бюлетин


Може да Ви интересува още:

* МБАЛ ВИТА открива нов Пункт за бърза диагностика на пациенти със съмнения за коронавирус
* Финансирайте лечението си в МБАЛ ВИТА с подкрепата на Банка ДСК
* Виртуален навигатор за бъдещи родители: "КОГА ГОВОРИМ ЗА МЪЖКО БЕЗПЛОДИЕ?"
* Свободни позиции за ЛЕКАРИ-СПЕЦИАЛИЗАНТИ в МБАЛ ВИТА
* 10 важни принципа при избор на клиника за ин витро процедура
* Д-р Мая Василева за ИН ВИТРО-то като решение за репродуктивните проблеми на двойките в България
* НОВО! Стартира ВИТА Телемедицина в услуга на пациентите!   Интервю с д-р Анна Савчева – Медицински управител на ДКЦ ВИТА
* Неотложно звено за обслужване на пациенти във ВИТА в събота и неделя